HOME   |   ABOUT THE CLUB   |   CLUB AIMS   |   MEMBERSHIP & COMMITTEE   |   RULES CONSTITUTION & POLICIES   |   LINKS   |   CONTACT

Anaconda Swimming Club For Children Anaconda Swimming Club, London
Anaconda Swimming Club, London
 
   
 
 
:: HOME
:: CLUB NEWS
:: SWIMMING LESSONS
:: HOLLOWAY POOL
:: CALENDAR
:: SQUAD SCHEDULE
:: SWIMMERS TIMES
:: HEALTH & FITNESS
:: GALAS
:: GALLERY
:: INFORMATION FOR PARENTS
:: ARCHIVED NEWS
 
 
:: Contact Email
:: Online Shop
 
 
 

Club News

 
       
 
LONDON REGIONAL AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 2014

LONDON REGIONAL AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 7th /8th /14th /15th JUNE 2014

This year’s regional championships were held at the iconic London 2012 Olympic Pool, where the regions fastest age group swimmers showcased their talents.

Anaconda had three representatives at this year’s championships in the shape of Fred Goudie (14), Max Greenhalgh (14) and Noah Boydell (11) and between them they swam in 13 events where they achieved 10 Long Course PBs and reached 3 finals.

Fred Goudie an ever present at the Regional Age Group Champs thru the years competed in 7 events and achieved 5 PBs in the 200m and 400m free, the 100m fly and 200IM /400IM. In the 200m backstroke Fred just missed his PB but his time of 2:28.56 was good enough to put him in 8th spot in the heats and a place in the final where he came 9th.

Noah Boydell was making his debut at this level of competition, but you would never have known that as the young speedster stuck to the game plan set out by Head Coach Wayne Lock and achieved a full complement of PBs in his events, 200IM, 100m & 200m breaststroke and the 100m and 200m fly. Noah’s times of 3:06.97 in the 200m fly and 1:25.25 in the 100m fly meant he qualified for both finals where he finished in 7th and 10th respectively.

Max Greenhalgh was also making his bow at this level in the 100m breaststroke where he also achieved a PB with a time of 1:21.81.

 

Well done to the boys who qualified and swam so well at such an impressive and inspiring venue, let’s hope we as a club build on this and achieve more qualifiers for next year’s Regionals. 

 
M11 JUNIOR LEAGUE 3RD ROUND 29TH JUNE 2014

M11 JUNIOR LEAGUE 3RD ROUND 29TH JUNE 2014

Congratulations to our M11 Junior League squad who went into this gala outside of the promotion zone but came through a tough afternoon of competition to win a place in the top division next year by grabbing 3rd place in the final standings.

After being relegated last season the clubs aim was always to be promoted and every swimmer who took part showed great focus and a “never give up” attitude to make sure all their efforts were to be rewarded. Well done to all our swimmers who took part in all three rounds as every point earned contributed to the overall success of the team.

A big thank you to all the coaches, our judges headed by Lesley and to Ray who helped to make this year a successful one. Now the hard work starts as we try to build on this success and keep our place in the 1st division next season.

SQUAD: Alice Hockey, Eve Proctor, Emily Thomas, Sadie Wilson, Niamh Edwards, Dora Goudie, Elena Dewhurst, Charlotte Macey, Evelyn Leddy, Harriette Sebag-Montefiore, Mabli Eliman, Dulcie Bennett, Anabel Mitchison, Leila Shafiq, Rocio Leyva-Thomas,

Alistair Woolley, Noah Boydell, Isaac Omondi, Gabriel Wilmshurst, Zach Lyttle, Alden Whiting, Adam Tomkinson, Billy Winterburn, James Brealy  Conrad Rayner, Cassidy Carroll, Bruno Tubbs, Edip Arslan.

GALA RESULTS

1

HACKNEY AQUATICS

264

2

BASILDON & PHOENIX

255

3

ANACONDA

237

4

WALTHAM FOREST GATORS

217

5

SOUTHEND ON SEA

209

6

ROCHFORD

203

7

EPPING

200

8

ERITH

163

FINAL LEAGUE STANDINGS

 

1

HACKNEY AQUATICS

47

9

BARKING & DAGENHAM

22 ½

2

BASILDON & PHOENIX

46

10

BROOMFIELD PARK

21

3

ANACONDA

41

11

BORO OF SOUTHEND

19 ½

4

WALTHAM FOREST GATORS

35

12

BRAINTREE & BOCKING

17 ½

5

EPPING

34

13

CHESHUNT

14

6

ROCHFORD

34

14

DUNMOW ATLANTIS

8

7

SOUTHEND ON SEA

34

15

REDBRIDGE

7

8

ERITH

27 ½

16

ENFIELD SWIM SQUAD B

4

 
POTTERS BAR SUMMER OPEN - 5TH JULY 2014

POTTERS BAR SUMMER OPEN - 5TH JULY 2014

A squad of ten swimmers took to the pool for Anaconda at the Potters Bar SC Summer Open on the 5th of July and had a fun time achieving PBs and winning 13 medals in total.

Alistair Woolly (12) medalled in all three of his events winning gold in the 50m fly (37.16) and grabbing a brace of silver medals in the 50m back and 100IM, where he had a PB in a time of 1:23.30. Gabriel Wilmshurst (11) won gold in the 50m breaststroke with a PB time of 44.04 and came 5th in the 50m free. Alden Whiting (10) came home in 2nd place to win silver in the 50 free (38.30) and bagged a bronze in the 50m breast (50.78).

For the girls Alice Hockey (12) also won gold in the 50m breaststroke (41.48) and followed that up with silver in the 50m back (37.92 PB). Alice also had PBs in the 50m fly and free where she finished 4th in both. Charlotte Macey (10) medalled in all three of her races winning silver in both the 50m free (37.46) and 50m breaststroke (46.31) and a bronze in the 50m back (42.72). Jessica Neale (12) completed the medal haul with a couple of bronze medals in the 50m fly (37.37 PB) and 50m free (33.22). 

Sydney Celul (12), Fred Hockey (13), Guy Slavin (12) and Sam McAllister (11) completed the squad and all achieved top 10 finishes and gained the all-important PBs to send the young squad and Head Coach Wayne Lock on their way home very happy after a successful day in the pool.

 
M11 JUNIOR LEAGUE UPDATE

After the first two rounds of this year’s M11 Junior League, Anaconda are sitting in 4th place in the league and with the top 3 being promoted to the 1st division it is all to play for in the final round on the 29th June.

2nd ROUND RESULTS

 

TEAM

GALA PTS

LEAGUE PTS

1

WALTHAM FOREST

276

8

2

HACKNEY AQUATICS

274

7

3

ANACONDA

252

6

4

SOUTHEND ON SEA

228

5

5

BORO OF SOUTHEND

219

4

6

BARKING & DAGENHAM

196

3

7

BROOMFIELD PARK

177

2

8

ENFIELD SWIM SQUAD B

137

1

 

LEAGUE STANDINGS GOING INTO FINAL ROUND

 

TEAM

GALA PTS

LEAGUE PTS

1

BASILDON & PHOENIX

655

16

2

HACKNEY AQUATICS

542

15

3

EPPING DISTRICT

528

14

4

ANACONDA

502.5

13

5

ROCHFORD

479

12

6

SOUTHEND ON SEA

454

10

7

ERITH

425.5

9.5

8

WALTHAM FOREST

416

9

9

BARKING & DAGENHAM

425.5

8.5

10

BORO OF SOUTHEND

416

7.5

11

BRAINTREE & BOCKING

415.5

7.5

12

CHESHUNT

368

6

13

BROOMFIELD

374.5

5

14

DUNMOW ATLANTIS

285.5

4

15

ENFIELD SWIM SQUAD

293.5

2

16

REDBRIDGE

132

1

 

An exciting final round is guaranteed as the top 8 clubs battle it out for promotion.

 

Good luck to the Anaconda squad in the final round.

 
 

Latest Club News

 
LONDON REGIONAL AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 2014
M11 JUNIOR LEAGUE 3RD ROUND 29TH JUNE 2014
POTTERS BAR SUMMER OPEN - 5TH JULY 2014
M11 JUNIOR LEAGUE UPDATE
 

Archived News

 

M11 JUNIOR LEAGUE ROUND 2 18TH MAY 2014
MCASA LONG COURSE CHAMPIONSHIPS 17TH /18TH MAY 2014
KATE LACK OPEN MEET BARNET COPTHALL 10TH /11TH MAY
M11 JUNIOR LEAGUE ROUND 1 27TH APRIL 2014
MIDDLESEX ASA SPRING DEVELOPMENT MEET 12TH/13TH/26TH APRIL 2014
Anaconda & Hackney Swim Camp Spain 2014
NORTH LONDON GRADED LEAGUE NORTHOLT 29/3/14
MIDDLESEX ASA COUNTY CHAMPIONSHIPS 1ST /2ND /15TH /16TH /22ND /23RD MARCH 2014
NORTH LONDON GRADED LEAGUE HILLINGDON 22/2/14
ERIC PENWILL TROPHY RELAY GALA 2/2/14
 
 
 
       
 
 
Anaconda Swimming Club, London | Swimming Lessons | Beginners | competitive swimmers | Islington | Camden | Holloway Pool
© Anaconda Swimming Club, Islington, London
 
 
Website by Bloomfield Web Design, Bury St Edmunds